20 Mayıs 2019 Pazartesi

SDÜ Hukuk Fakültesi'nde Türk-Alman Ceza Hukuku Sempozyumu Gerçekleştirildi

17 Mayıs 2018 Perşembe 15:11 tarihinde eklendi | 831 defa okundu

  Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakültesi, “Türk- Alman Ceza Hukuku” konulu sempozyum ile ceza ve ceza muhakemesi hukukunun güncel sorunlarını ele aldı.

 

Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sempozyumun açılış konuşmasını yapan Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Abdurrahman Kavasoğlu, ceza hukukunun duayenlerini ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek sempozyumun verimli geçmesini diledi.

 
sempozyumun oturum başkanı ve üniversitemiz Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Turhan da 2011 yılında başlayan bilimsel faaliyetlere bir yenisini daha eklemenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Almanya’da cinsel suçlar alanında yapılan son değişiklikler hakkında bilgiler veren Max-Planck Yabancılar ve Uluslararası Ceza Hukuku Enstitüsü Üyesi Dr. Hc. Silvia Telenbach “Cinsel suçlar daima güncel bir konudur. Bu alan son 50 yılda ceza hukukunda en çok değişen bahislerdendir. Cinsel suçlara yönelik yapılan değişiklikler, gençlerin daha güvenli bir ortamda yetişmeleri için düzenlenir. Bir cinsel suçun en önemli unsurunu cinsel davranış yani objektif olarak cinsellikle bağlantılı alanda davranış oluşturur. Cinsellikle ilgili suç tiplerinin çoğu sadece failin, mağdurun bedeni üzerinde cinsel davranışlarda bulunması şeklinde değildir. Mağdura failin bedeni üzerinde cinsel davranışları yaptırması şeklinde de düzenlenmiştir.” diye konuştu. Cinsel suçlar ile ilgili yasa tasarısı hakkında genel bilgi verilirken, bukonuda Türk ve Alman ceza hukuku hükümleri karşılaştırıldı.
 
2015 yılında yürürlüğe giren yeni kanunla beraber öncelikle çocuk ve gençlerin yakın sosyal çevrelerinde korunmasının hedeflendiğini söyleyen Telenbach “Modern çağın getirdiği aile kavramına yeni eklenen kişilere yönelik düzenlemeler yapılmıştır. Bu nedenle 18 yaşını tamamlamamış olan mağdur üzerinde yapılan cinsel davranışlar sadece failin kendi alt soyunu cezalandırmakla yetinilmemiştir.” dedi. Türk ceza hukuku uygulamalarının suç teorisi bakımından değerlendirmesini yapan Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İzzet Özgenç kanunun değişilmez bir şey olmadığını şuana kadar maddi ceza hukuku kanunuyla alakalı yapılan değişikliklerin büyük ölçüde olumlu yönde olduğunu söyledi. Özgenç, suç teorisi hakkında genel bir bilgilendirme yaparken Türk ceza kanunu'nun hazırlanış süreci hakkında da bilgiler verdi.

Sempozyumun ikinci oturumunda ise Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feridun Yenisey, "Ceza Mahkemesinde İstinaf: Koşulları ve Uygulamada Ortaya Çıkan Sorunlar" konusunu ele aldı. Yenisey; Türk Ceza Muhakemesi hukukumuz açısından oldukça yeni bir uygulama olan istinaf kanun yolunu bir çok yönüyle ele alırken, dinleyicilerin bu konudaki sorularını da cevaplandırdı.

Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cumhur Şahin de ceza mahkemesinde hukuka aykırı deliller konusuyla ilgili konuşmasını yaptı. Hangi hallerde bir delilin ceza muhakemesi açısından hukuka aykırı delil sayılabileceğinden bahseden Prof. Dr. Cumhur Şahin, bu konuda verilmiş mahkeme kararlarından da örneklemelerde bulundu. Almanya'daki Fernunıversitaet Hagen Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman İfsen ise "Yargılamanın Yenilenmesi: Özellikle Beraat Eden Sanık Aleyhine Yargılanmanın Yenilenmesi" konusuna değinerek iki ülke uygulamalrı arasındaki benzerlik ve farklılıkların da altını çizdi.

Çevre üniversitelerden gelen öğretim üyeleri, fakülte öğretim üyeleri ve araştırma görevlileriyle birlite çok sayıda öğrencinin katılduğı sempozyum, verimli bir şekilde sona erdi.

DEKANIMIZIN MESAJI

HUKUK ÖĞRETİM ÇALIŞTAYI

HUKUK FAKÜLTELERİ

 

 

LOGOMUZUN ANLAMI

SOSYAL MEDYA