Dekanımızın Öğrencilere Mesajı;


SDÜ HUKUK FAKÜLTESİ SİZLERİ BEKLİYOR

LYS sonuçları açıklandı ve hayalinizdeki yükseköğrenim için önemli bir seçim yapmak durumundasınız. 2008 Ağustos ayında kurulmuş olan Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin en genç hukuk fakültelerinden birisi olarak 2008-2009 öğretim yılında eğitim-öğretime başladı. Anadolu’da kurulmuş olmasına rağmen oldukça iyi bir taban puanla öğrenci alan Fakültemiz, geleceğin hukukçusu olmak isteyen sizlerin başvurusunu bekliyor.

ŞİMDİYE KADAR Kİ HEDEFLERİMİZE ULAŞTIK

Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakültesi yeni bir fakülte olmakla birlikte, kuruluş çalışmaları daha 1990'lı yıllarda başlamıştır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesindeki hukukçu öğretim üyeleri olarak 1995 yılından itibaren Üniversitemiz bünyesinde bir hukuk fakültesi kurulması için belirlediğimiz hedef doğrultusunda azimle çalıştık. Bu süre içinde diğer devlet üniversiteleri ile vakıf üniversiteleri hukuk fakültelerinden gelen teklifleri kabul etmedik. Azimli çalışmalarımız ile koymuş olduğumuz hedeflere ulaştık. Bundan sonraki hedefimiz, bizi tercih edecek siz öğrencilerimizi başarılı birer hukukçu olarak yetiştirmektir.

GENÇ VE DİNAMİK ÖĞRETİM ÜYESİ KADROSU İLE ETKİN BİR HUKUK ÖĞRETİMİ VERİYORUZ

Hukuk Fakültesinin genç ve dinamik öğretim üyesi kadrosu ile sizleri geleceğin hâkim, savcı, avukat ve diğer hukuk mesleklerine yetiştirmek için her türlü gayreti gösteriyoruz. Fakültemizin eğitim kadrosu tecrübeli öğretim üyelerinden oluşmaktadır. Fakültemizin kadrolu üç profesör, ikisi doçent, dördü yardımcı doçent olmak üzere dokuz hukukçu öğretim üyelerinin yanı sıra Üniversitemizin diğer bölümlerindeki öğretim üyelerinden de destek alınmaktadır. Önümüzdeki dönemde yeni katılacak öğretim üyeleri ile kadromuzu güçlendireceğiz.

DERSLER KALABALIK OLMAYAN SINIFLARDA YAPILMAKTADIR

Etkin öğretim, öğrenci ile öğretim üyesinin yüz yüze, iletişim içinde yapılan öğretimdir.
Öğrencilerimizin kaliteli öğrenim görmeleri için, öğretim üyesi arkadaşlarımızın da fedakârlığı ile iki şubeli eğitim veriyoruz. Fakültemizdeki eğitim-öğretim Bologna Süreci olarak ifade edilen Yüksek Öğretimde Avrupa Ortak Eğitim alanına uyumludur. Bologna sürecinin gereklerini yerine getirmiş Türkiye'deki az sayıdaki hukuk fakültelerinden birisi olduğumuzu söyleyebiliriz.

MADDİ DURUMU İYİ OLMAYAN ÖĞRENCİLERİMİZE BURS İMKÂNI SAĞLANMAKTADIR

Sivil toplum kuruluşları ile yaptığımız görüşmeler sonunda geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında öğrencilerimizden maddi durumları iyi olmayanlara burs verilmesini sağladık. Aynı çalışmaları bu yılda yapacağız. Fakültemiz öğretim üyeleri ve çalışanlarının kurmuş olduğu Hukuk Eğitimi Derneği aracılığı ile öğrencilerimize imkânlar dâhilinde burs ve diğer maddi konularda destek sağlanacaktır.

FAKÜLTE BİNAMIZ ISPARTA HALKININ KATKILARI İLE YAPILACAKTIR

Modern ve kullanışlı bir eğitim kurumu olarak mimari planı hazırlanmış olan Fakülte binamız 2013 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır. Binamız Üniversitemizin Doğu Yerleşkesi içinde bulunmaktadır.

SOSYAL, KÜLTÜREL İMKÂNLAR VE BARINMA

Sportif, sosyal ve kültürel aktiviteler için öğrencilerimiz gelişmiş ve Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden birisi olan Süleyman Demirel Üniversitesinin geniş imkânlarından yararlanabilecektir. Bir üniversite ve bilim şehri haline gelen Isparta, başta Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlar olmak üzere, çok sayıda özel yurt ve pansiyonlar yanında kiralık konutlar ile siz öğrencilerimizin konut ve barınma imkânını karşılama açısından oldukça iyi bir konuma sahiptir.

YABANCI DİL VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ

Fakültemizde en az bir yabancı dilin iyi derecede öğrenilmesini hedeflemekteyiz. Bu amaçla, temel yabancı dil derslerini takiben seçmeli mesleki yabancı dil dersleri verilmektedir.
Türkiye'nin seçkin üniversitelerinden birisi olan Süleyman Demirel Üniversitesi, Türkiye'nin AB eğitim programları çerçevesinde öğrenci ve öğretim elemanlarının Avrupa'daki üniversitelerle karşılıklı değişimini sağlayan Erasmus Programı çerçevesinde çok sayıda üniversite ile anlaşmalar yapmıştır. Hukuk Fakültesi olarak Avrupa'da dört hukuk fakültesi ile ikili işbirliği anlaşması yapılmış olup, bu anlaşmalara yenileri eklenecektir.

YÜKSEK LİSANS PROGRAMI VE ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ

Fakültemizde, 7’si yurt dışında 18’si Türkiye’de lisansüstü eğitimine devem eden 25 araştırma görevlisi görev yapmaktadır.  
Üniversitemizde hukuk eğitimi alanında uzmanlaşmayı sağlamak, akademik elaman temini için gerekli olan hukuk yüksek lisan eğitimine başlanması için gerekli çalışmalar tamamlanmış olup, Kamu Hukuku ve Özel Hukuk Yüksek Lisans programları bulunmaktadır.

Hepinize eğitim hayatınızda başarılar dilerim.

Prof. Dr. Haluk SONGUR
Süleyman Demirel Üniversitesi
Hukuk Fakültesi Dekanı

Hukuk Felsefesi ve Sosyoloji Anabilim Dalı  Öğretim Üyesi

Yayın Tarihi: 27/03/2012
Okunma Sayısı: 22676