20 Mayıs 2019 Pazartesi

Süleyman Demirel Üniversitesi 2016-2017 Faaliyetleri

24 Ekim 2016 Pazartesi 13:18 tarihinde eklendi | 1656 defa okundu

                     SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ 2016-2017 FAALİYETLERİ

   Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakültesi olarak öğrencilerimizin uygulamaya dönük çalışmalarını desteklemek amacıyla 2016-2017 faaliyetleri başlamıştır. Hukuk KLİNİĞİ kavramını daha geniş manada ele alarak karar okumalarından kurgusal duruşmaya kadar her türlü faaliyeti fakülte olarak öğrencilerimiz ve hocalarımızla gerçekleştirme gayreti içerisindeyiz. Bu bağlamda 2016-2017 öğretim yılında aşağıdaki faaliyetler ve uygulamalar başlamıştır.  

   1."Mecelle Okumaları” Programının 2. Dersi Yapıldı

        Fakültemizde 3. yılına başlamış olan “Mecelle okumaları” programının 2. Dersi 18 Ekim 2016 Salı günü Çatı Amfide yapılmıştır. Fakültemiz öğrencileri tarafından düzenlenen program özellikle birinci ve ikinci sınıfta okuyan öğrencilerimize yöneliktir. "Mecelle Okumaları" programında sunumlar öğrenciler tarafından yapılmaktadır ve Mecelle'nin ilk 100 maddesini oluşturan külli kaidelerin ele alınarak tartışıldığı bir format üzerinden yürütülmektedir.  Özellikle hukuk diline hakim olmaya ve hukuk mantığını kavramaya yönelik olan bu faaliyette öğrencilerin hitabet gücünün artırılması hedeflenmektedir. Mecelle programında bu hafta Mecelle’nin 2,3,4,5,6,7 ve 8. Maddelerinin sunumu Hukuk Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi Merve YILMAZ ve 2. Sınıf öğrencisi Nergis Nur KAHRAMAN tarafından yapılmıştır. 25 Ekim 2016 Salı günü yapılacak olan "Mecelle Okumaları" programının 3. dersine tüm öğrencilerimiz davetlidir. 

2.“Karar Okumaları” Programının İlk Dersi Yapıldı

     Geçtiğimiz bahar döneminde oluşturulmasına karar verilen “karar okumaları” grubunun yaz boyunca yapmış olduğu okumalar sonucunda otaya çıkan çalışmaların sunumları başlamıştır. Programda Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvuruda idari yargıya ilişkin ihlal kararları ele alınmaktadır. Çalışmada öncelikle haftanın konusu olan hak ile ilgili kısa bir bilgi verildikten sonra idari yargı mercilerince verilen kararlar ve bu kararlara karşı Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu ihlal kararı, temel hak ve hürriyetler ile idare hukukunun genel prensipleri çerçevesinde analiz edilmektedir. 3. ve 4. Sınıf öğrencilerine yönelik olan bu faaliyette sunumlar öğrenciler tarafından yapılmaktadır. 19 Ekim 2016 tarihinde yapılan ilk dersimizde 3. Sınıf öğrencimiz Muhammed Said ALTINTAŞ, Süre Ret Kararı Nedeniyle Mahkemeye Erişim Hakkının İhlalini adil yargılanma hakkı kapsamında Anayasa Mahkemesi’nin mezkûr konu ile ilgili kararları üzerinden detaylıca sunumu yapmıştır. 

DEKANIMIZIN MESAJI

HUKUK ÖĞRETİM ÇALIŞTAYI

HUKUK FAKÜLTELERİ

 

 

LOGOMUZUN ANLAMI

SOSYAL MEDYA